Může ti obraz změnit život?

Podle skutečných události


Je důležité, čím se obklopujeme, a prostředí, které si vytvoříme, nakonec ovlivní to, kým jsme a kým se můžeme stát.


Člověk, který žil mezi bílými stěnami

Vzbudil se, otevřel oči a ležel. Ranní světlo vnikalo oknem do ložnice. Nechtělo se mu vstát; nic zajímavého na něj nečekalo, nový den pro něj neznamenal nic. Zíral na prázdnou stěnu, tváře pokleslé. Posadil se, a potom vstal. Loudal se bytem, na záchod, do koupelny, do kuchyně. Pil kávu a tupě zíral na bílou stěnu. Hodiny ukazovaly půl osmé – čas vyrazit do práce. Oblékl se a vyšel do šedivého dne. V práci proseděl devět hodin, zcela nepřítomný, a vydal se domů. Jedl večeři, místnost byla tichá, a pak šel spát. Zítřek vypadal stejně, a stejně tak všechny další dny.

Člověk, který šel za svým snem

Vzbudil se, otevřel oči a chvíli ležel. Slunce nakouklo do ložnice a vylilo na stěny zlatou zář právě tam, kde viselo několik obrazů. Z některých vyzařovala radost, muž je pozoroval, a přitom se usmíval. Věnoval pohled i těm s texty, a když si je četl, pokaždé přivřel oči do výrazu plného odhodlání a soustředěnosti. Nakonec si pokýval hlavou a tvářil se, že přesně ví, jak bude jeho ideální den vypadat. Vyskočil z postele plný života, plný vděčnosti. Svižně kráčel bytem, na záchodě si přečetl jiné moudro – často se s přáteli smáli, proč si právě tam umístil jeden z obrazů, ale on věděl, že to má smysl, a jak se později ukázalo, přátelé se inspirovali a udělali totéž. V kuchyni pil kávu a snídal, měl výbornou náladu. V předsíni, když si oblékal kabát, spočinul pohledem na obrazu, co mu vždycky připomněl, že venkovní svět není jen zlý, naopak, lidé jsou dobří a pokud on bude pozitivně naladěný, i okolní svět se stane pozitivním.

Při cestě do práce si vzpomněl na minulé povolání, které nenáviděl, kdy jen tak přežíval a toulal se životem bez cíle. Bylo s ním k nevydržení a ztratil mnoho přátel. Jedna kamarádka, která ho neopustila, mu přinesla obraz. „Každý den se na něj podívej,“ řekla, „a zamysli se nad tím, co ti ten obraz chce říct.“ Přišlo mu to jako hloupost, jenže ten obraz k němu začal promlouvat. Muž ten obraz pozoroval častěji a častěji a pociťoval na sobě změny. Cítil se šťastnější. Kamarádka mu přinesla další obrazy a vysvětlila mu: „Slova mají obrovskou sílu, a když jim každý den věnuješ pozornost, stanou se nakonec součástí tvého života.“

Znovu se usmál nad svou minulostí. Když dorazil do nové práce, pozdravil se s přáteli, kterých si vážil a byl k nim laskavý, a pustil se do různých projektů. Během dne si několikrát vyhradil čas sám na sebe - věděl, jak důležité to je. Uvědomil si, že je přesně tam, kde má být – na své vlastní životní cestě, kráčející za svým snem. A všechno to začalo jedním obrazem...

Spojili jsme s Patris její projekt Better Mondays, knihu Cesta Dvou, a Patris fotografické umění, a přinášíme ti další způsob, jak rozproudit pozitivní energii v tvém životě.

Vycházíme z vlastní zkušenosti, kdy „ukotvená“ motivace na stěně či na těle (tetování) pomohla formovat to, kým dnes jsme.

Je důležité šířit dobrou energii a pomáhat; a my věříme, že výběr myšlenek z Better Mondays, knihy Cesta Dvou a inspirativní fotografie toho dosáhnou i u tebe.

Na tobě už je pouze rozhodnutí, jakým člověkem budeš. Tím mezi prázdnými stěnami nebo tím, co šel za svým snem? :)

PS: Poučili jsme se, že blízcí, na kterých nám záleží, většinou odmítají nějaké rady nebo „kázání“, jak mají změnit život, aby byli šťastní. Pokud znáš právě někoho, kdo potřebuje tvoji pomoc, zkus mu dát obraz. Je malá pravděpodobnost, že by takový dárek nepříjmul, a ať chce či ne, postupem času na tvého blízkého začne ten obraz pozitivně působit. :)

Texty na obrazech jsou v češtině i slovenštině